Transkranijinė spalvinė duplekssonografija

Transkranijinė spalvinė duplekssonografija (TKSS) – neinvazinis ultragarsinis tyrimo metodas, kuriuo registruojama ir įvertinama kraujotakos parametrai galvos smegenų arterijose ir venose, bei patologiniuose kraujagyslių dariniuose ir smegenų parenchimoje. TKSS metodu galima patikimai diagnozuoti intrakranijines stenozes bei susiaurėjimu, kolateralines sroves per Vilizijaus žiedą.
Naudojant tokias naujausias šio metodo modifikacijas kaip galios, trimatės rekonstrukcijos gaunama maksimali ultragarsinė informacija apie galvos smegenų kraujagyslių ir parenchimos anatomiją, fiziologiją normos bei patologijos atveju. Ši informacija papildo įprastinius neuroradiologinius
tyrimo metodus.

Aukščiau esančiame paveikslėlyje, violetiniame fone, pažymėtos kraujagyslės, kurios yra tiriamos. Visose iš šių kraujagyslių gali formuotis aterosklerotinės plokštelės dėl kurių gali įvykti galvos smegenų insultas, arba pasireikšti kita simptomatika pvz. galvos svaigimu, galūnių tirpimu ir silpnumu, bendru silpnumu, eisenos sutrikimais.

Klinikoje tyrimas atliekamas naudojant Philips IE33 xMATRIX ultragarso aparatą. Šis aparatas yra vertinamas, kaip vienas geriausių Philips aparatų, skirtų kraujagyslių echoskopiniam ištyrimui.

Indikacijos transkranijinės spalvinės duplekssonografijos tyrimui:

1. Hemodinamiškai reikšmingos intrakranijinės stenozės smegenų pamato arterijose.

2. Intrakranijinės kraujotakos pokyčių ir kolateralinių galimybių įvertinimas.

3. Vazospazmo po subarachnoidinės kraujosruvos nustatymas ir jo dinamikos įvertinimas.

4. Arterioveninių malformacijų nustatymas, jas maitinančių kraujagyslių tyrimas ir gydymo poveikio hemodinaminis įvertinimas.

5. Intrakranijinės kraujotakos įvertinimas esant galvos smegenų traumai, intrakranijinei hipertenzijai.

6. Intrakranijinės kraujotakos stebėsena atliekant miego arterijos endarterektomiją ir kitas smegenų ekstrakranijinių kraujagyslių operacijas, trombolizę, nustatant mikroembolinius signalus smegenų
kraujagyslėse, hemodinamikos pokyčius funkciniais testais.

7. Smegenų kraujagyslių vazomotorinio reaktyvumo įvertinimas.